مراقبت های پس از لیزر


این روز ها تقاضا برای رفع مشکل موهای زائد توسط لیزر افزایش چشم گیری داشته است و این فرآیند نزد مردم از محبوبیت خاصی برخوردار شده است. شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که دوست دارند از مزایای دستگاه لیزر بهره مند شوند. برای اقدام کردن در قدم اول می بایست با رعایت کردن دستورالعمل های قبل از لیزر به مراکز و کلینیک های لیزر موهای زائد مراجعه کرد. اما صبر کنید؛ این همه ماجرا نیست. فرآیند لیزر موهای زائد در تعداد جلساتی بین 6 تا 8 جلسه انجام خواهد شد و شما پس از هر جلسه لیزر، ملزم به رعایت برخی اعمال خاص هستید. ما در این مقاله مواردی که پس از لیزر کردن ضروری هستند را برایتان ارائه خواهیم داد…

-جلوگیری از گرم شدن پوست

لیزر باعث آسیب دیدن پیاز مو یا همان فولیکول مو خواهد شد و طی جلسات متعدد این عمل آن قدر تکرار می شود تا ریشه مو آسیب کامل دیده و مویی در آن رشد نکند.ولی این آسیب در هر جلسه به میزان مشخصی به ریشه مو وارد می شود و اگر میزان شدت آن زیاد شود می تواند عوارض جدی به پوست وارد کند. دستگاه لیزر با میزان حرارت خود ریشه مو را ناتوان خواهد ساخت. اگر این حرارت زیادتر شود به پوست لطمه می زند. پس باید توجه داشته باشید که پس از انجام لیزر ریشه مو به اندازه کافی گرم شده، پس نباید اعمالی انجام دهید که حرارت بیشتری به آن بتابد.در رایج ترین شکل دریافت حرارت از طریق نور خورشید انجام می شود. پس به یاد داشته باشید که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. برای جلوگیری از این فرآیند، می توان ناحیه لیزر شده را با لباس پوشاند یا از کرم ضد آفتاب استفاده کرد. کرم ضد آفتاب مانع ورود حرارت و اشعه فرابنفش خورشید به منافظ پوست می شود.

-پرهیز از استفاده مواد تحریک کننده پوست

منظور از مواد تحریک کننده مواردی هستند که پوست در مقابل آن ها واکنش نشان می دهد که پر استفاده ترین آن ها مواد و لوازم آرایشی هستند. حتی المقدور تا 48 ساعت پس از لیزر موهای زائد خود، از مواد آرایشی استفاده نکنید.در غیر این صورت تاثیرات لیزر از بین خواهند رفت. به غیر از لوازم آرایشی می توان به کلر اشاره کرد که شدیداً باعث تحریک پوست می شود. پس توجه داشته باشید که تا حدود 2 روز پس از انجام لیزر از رفتن به استخر های عمومی خودداری کنید. معمولاً وقفه های بین جلسات لیزر 4 تا 6 هفته می باشد. پس نگران نباشید؛این محدودیت ها نهایتاً می بایست تا 2 الی 3 روز پس از لیزر انجام شوند تا اثرات لیزر به طور کامل در آن پدیدار شوند. بعد از آن که پوست به حالت عادی بازگشت می توانید فعالیت های خود را از سر بگیرید. البته به استثنای سولاریوم(برنزه کردن) که در کل دوره لیزر نباید انجام شود؛ چرا که دستگاه لیزر به جای تشخیص فولیکول مو ، با پوست تیره شده شما مواجه خواهد شد و نمی تواند روی پیاز مو تاثیر بگذارد.

-موهای دوباره رشد کرده را دستکاری نکنید

قطعا با یک یا دوجلسه لیزر کردن موهای زائد از بین نخواهند رفت. در فواصل زمانی بین جلسات انجام لیزر، می توان شاهد رویش مجدد آن ها بود.توجه داشته باشید که به هیچ عنوان موهایی که دوباره رشد کرده اند را اپیلاسیون نکنید.غیر از اپیلاسیون حتی استفاده از پودرهای موبر هم توصیه نمی شود؛ چرا که این روش ها باعث می شوند موهای زائد از ریشه نابود شوند و در این صورت دستگاه لیزر قادر نخواهد بود فولیکول مو را تشخیص داده و با حرارت به آن آسیب بزند. پس بهتر است بگذارید موهای لیزر شده به خودی خود ریزش کنند. اما اگر دیگر توان تحمل نداشتید توصیه می کنیم از تیغ یا ژیلت استفاده کرده و موهای زائد را بتراشید چرا که در این صورت مو از ریشه جدا نمی شود و تا سطح پوست وجود دارد.

-درمان عوارض لیزر

معمولا پس از انجام لیزر ناحیه لیزر شده با عوارضی مانند درد و تورم روبرو خواهد شد که البته این عارضه ها طبیعی است و به مرور زمان بهبود خواهد یافت. اما اگر می خواهید این عوارض را زودتر از بین ببرید و یا از درد آن به ستوه آمدید، می توانید از یخ استفاد کنید.البته به یاد داشته باشید که پوستتان نباید با یخ تماس مستقیم داشته باشد. پیشنهاد می کنیم یخ را درون کمپرس یا پلاستیک قرار داده سپس با واسطه یک تکه پارچه یخ را روی ناحیه لیزر شده قرار دهید. غیر از یخ نوشیدن آب نیز می تواند به مرطوب شدن پوست کمک کرده و باعث کاهش تورم بشود.

*

رعایت نکردن این موارد پس از انجام لیزر علاوه بر از بین بردن تاثیرات لیزر روی ریشه مو، می تواند موجب بروز عوارض جدی روی پوست شود. در مقابل، اگر از دستورالعمل پیروی کنید می توانید زودتر به نتیجه دلخواه خود برسید…

لیرز

لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *